Wiele napisano już o wykorzystaniu kotłów do palenia nie tylko ekogroszkiem, ale także biomasą, w szczególności zaś biopaliwem takim jak pellet drzewny. Pellet sosnowy czy dębowy jest dla właścicieli kotłowni czymś normalnym, jednak bardzo rzadko stosują go właściciele kominków. Jeśli jednak przymierzasz się do kupna kominka, wiedz, że jest to doskonały sposób na zaaranżowanie wnętrza w sposób piękny, designerski i… zgodny z przeznaczeniem biopaliwa. Tylko jak wybrać kominek?

Kominek, piec czy kocioł

Warto jednak najpierw rozstrzygnąć kwestie terminologiczne. Przede wszystkim kominek jest rodzajem pieca, czyli takiego urządzenia grzewczego, które ciepło oddaje miejscowo. W przypadku tego typu urządzeń mamy do czynienia ze źródłem ciepła i jego emisją w tym samym pomieszczeniu. Kominek ogrzewa pomieszczenie, a nie cały dom czy mieszkanie. Oczywiście można go podłączyć do specjalnego kanału instalacyjnego i podpiąć pod tzw. centralne ogrzewanie (CO), ale w dalszym ciągu jego działanie skupia się na ogrzewaniu pomieszczenia, w którym się znajduje. Natomiast w przypadku kotła sprawa jest zupełnie inna. Otóż, w tym wypadku jest to serce. Serce, czyli komora grzewcza, spala dany materiał – węgiel czy pellet z drewna – aby wykorzystując energię cieplną przy tym pozyskaną przekazać ją za pomocą pary wodnej czy wody do grzejników rozsianych po całym domu czy mieszkaniu. W ten sposób okazuje się, że kocioł zasila instalację i cały dom w energię produkowanym w jednym, skoncentrowanym miejscu, podczas gdy piec rozsyła ją przed siebie w sposób dowolny.

Jaki kominek do biopaliwa?

Wybierając kominek nie możemy zapomnieć o sposobie, w jaki będziemy w nim palić. Jeśli jest to kominek z połączeniem, a więc z szybem i wyciągiem, możemy decydować pomiędzy kilkoma naprawdę szerokimi możliwościami. Z jednej strony tego rodzaju kominek musi pasować do pelletów. Pelety bowiem lepiej ogrzeją wnętrze pomieszczenia i pozwolą na skuteczniejsze wykorzystanie i ukierunkowanie ciepła w przestrzeni. Tymczasem szukając kominków często zapominamy o tym i wybieramy je tylko jako element dekoracyjny. Oczywiście, to także jest istotne, jednak skuteczność działania i jego sposób jest najważniejszy.

Co daje nam biomasa?

Warto jednak zwrócić uwagę co takiego daje nam biopaliwo, że pod nie powinniśmy dobierać kominek. To kilka kluczowych spraw. Po pierwsze jest ona naturalna powstała ze zrębków czy wiórów drzew, ale także z siana czy łupin słonecznika, a więc mają całkowicie naturalne pochodzenie. To z kolei przekłada się na ekologię. Bilans energetyki dwutlenku węgla i jego emisji wykazuje wyraźnie na zerowe przedostawanie się do atmosfery szkodliwych związków. Nie przykładamy więc ręki do szkodliwego powietrza i jego wpływu na środowisko, między innymi pod postacią smogu. Po drugie składowanie pelletu jest proste i nie wymaga specjalistycznych miejsc i pudeł. To niebrudzący materiał, który można z łatwością dostosować do naszych potrzeb. Po trzecie sam popiół daje dodatkowe możliwości, miedzy innymi poprzez rozsypanie go w ogrodzie i nawożeniu w ten sposób roślin. W ten sposób okazuje się, że pelety dają nam zdecydowanie więcej niż myślimy.

Jaki kominek do rozmiaru pomieszczenia?

Warto jednak także zwrócić uwagę na techniczne aspekty wyboru kominka. Z jednej strony mówimy o kominku zdolnym ogrzać całe pomieszczenie. Nie może być to zatem coś delikatnego i malutkiego, jeśli dysponujemy sporym salonem. Nie kupujmy jednak wielkiego kominka do małego wnętrza, gdyż zagraci nam on je całkiem i zepsuje cały efekt. Warto zatem zwrócić swoją uwagę na odpowiedni rozmiar nie tylko pod względem wielkości pomieszczenia, ale także zdolności grzewczych, by nie miał problemów z ogrzaniem nawet większego salonu.

Choć biopaliwo jest bardzo energetyczne i posiada dobre wyniki wydajności energetycznej, nie da się ukryć, że jego użycie w kominkach musi odbywać się zgodnie ze sztuką. Warto poświęcić dłuższą chwilę na wybór właściwego modelu, a duże znaczenie ma tu wielkość pomieszczeń. Dzięki temu, że jest ono duże, możemy wkomponować większe urządzenie i na odwrót. Wszystko jednak nie może odbywać się kosztem jakości ogrzewania pomieszczenia.

 

Jeżeli zainteresował Cię ten temat, zobacz również artykuł: Piec, kocioł czy kominek na pellet?

 

Kopiowanie treści i zdjęć bez wcześniejszej zgody surowo zabronione.